Nauka akrobatyki dla początkujących

Nauka akrobatyki dla początkujących

Rozważasz naukę akrobatyki? Dowiedz się, od czego zacząć trening tej dyscypliny. Akrobatyka dla początkujących to doskonały pomysł na zajęcia ruchowe dla dorosłych i dzieci. Rozwijają wytrzymałość, zręczność oraz orientację przestrzenną. Ciało staje się bardziej elastyczne, ruchy precyzyjne, a koordynacja lepsza. 

Niemal w każdym wieku, jeśli nie ma istotnych przeciwwskazań zdrowotnych, można zacząć taki trening! Bezpieczeństwo na sali lub w domowym zaciszu poprawią airtracki z naszej oferty, amortyzujące wstrząsy podczas upadku i poprawiające wybicie się np. do salta. 

Akrobatyka dla początkujących

Akrobatyka dla początkujących to zajęcia, podczas których młodzi adepci – już dziesięcio-dwunastolatki – mogą rozwijać swoją pasję, a przy okazji także koordynację ruchową. Warto zapisać się na zajęcia dopasowane do poziomu zaawansowania i wieku – ten drugi parametr ma znaczenie u dzieci, u osób dorosłych znacznie mniejsze. Z reguły szkoły są wyspecjalizowane w zajęciach dla dzieci lub dorosłych, rzadko obydwu tych grup. W programie zajęć z akrobatyki dla początkujących znaleźć można elementy, takie jak stanie na przedramionach i rękach, przerzuty, przejścia do przodu i do tyłu, przerzuty bokiem, przerzuty bokiem na jednej ręce oraz bez użycia rąk. Podstawą podczas zajęć akrobatyki dla początkujących, na którą kładziony jest bardzo duży nacisk, są ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające różne partie ciała.

Akrobatyka dla początkujących

Bezpieczna nauka akrobatyki pod okiem profesjonalistów

Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją, by rozpocząć naukę akrobatyki, są zajęcia pod okiem profesjonalisty. Wiele siłowni i innych hal sportowych organizuje tego typu treningi, dzieląc je na różne poziomy zaawansowania. Każdy, kto chce przekonać się, czy ta dyscyplina jest dla niego odpowiednia, powinien najpierw nabyć zaplecze teoretyczne. Warto poczytać, jak wygląda nauka akrobatyki, czego można się nauczyć podczas takich zajęć, jaki jest ich poziom trudności i czy są jakieś treningi przygotowujące do części właściwej, a może można przyjść dosłownie z ulicy bez żadnego, wcześniejszego przygotowania. 

Rozpoczynając naukę gimnastyki – w zasadzie też każdej innej dyscypliny – warto przynajmniej początkowo wykonywać je pod okiem trenera. Skoryguje on wszelkie ewentualne braki lub naprowadzi na to, jak robić to lepiej, co trudno osiągnąć samodzielnie bez niczyjego wsparcia. Ucząc się samemu, można nabyć złe nawyki lub wykonywać ćwiczenia w zły sposób, co w najgorszym razie poskutkuje kontuzją. Nauka akrobatyki i różnych trików będzie bezpieczniejsza na sali wyposażonej w okrągły airspot z naszej oferty, który może służyć jako trampolina do salt. 

Nauka akrobatyki w domu – jak zacząć?

Jak zacząć naukę  akrobatyki w domu i czy to w ogóle bezpieczne? Nie każdy mieszka w mieście, w którym odbywają się takie zajęcia. W trudnym czasie pandemii COVID-19 wiele takich zajęć jest odwoływanych lub prowadzonych online. Każdy, kto chce rozpocząć naukę akrobatyki w domu, by przekonać się, czy to dla niego, powinien rozpocząć od prostych figur, znanych z lekcji wychowania fizycznego. Jakie to figury? Najczęściej wymieniane podstawy to szpagat, mostek i gwiazda. To fundament gimnastyki, który doskonale przygotuje ciało do nauki akrobatyki w domu. Podstawa to rozciąganie się, by ciało było coraz bardziej sprężyste i osiągało coraz lepsze rezultaty w zginaniu się czy sięganiu dalej. Stanie na przedramionach i rękach, przewroty: w przód i tył, stanie na głowie – będzie to doskonały trening i przedsmak figur akrobatycznych. 

Proste figury gimnastyczne

Naukę akrobatyki warto rozpocząć od prostych figur gimnastycznych. Takie ćwiczenia można znaleźć na kanałach typu YouTube. By trening był w pełni bezpieczny, warto trudniejsze lub bardziej skomplikowane figury wykonywać na sali treningowej, odpowiednio wyposażonej. W razie upadku, nawet ze sporej wysokości, można miękko wylądować na materacu lub macie. Inne rozwiązanie to zainwestowanie we własny airtrack, jednak nie każdy ma warunki i miejsce, by go trzymać u siebie.

Ćwiczenia akrobatyczne i największe ich zalety

Ćwiczenia akrobatyczne to aktywność fizyczna, niosąca ze sobą szereg zalet. Najważniejsze z nich to:

  • ćwiczenia akrobatyczne są ogólnorozwojowe
  • wzmacniają mięśnie
  • kształtują prawidłową sylwetkę
  • poprawiają koordynację ruchową
  • ćwiczenia akrobatyczne poprawiają także orientację przestrzenną

Skomplikowane figury akrobatyczne dla bardziej zaawansowanych

Skomplikowane figury akrobatyczne to coś, za co można się zabrać dopiero wtedy, gdy uda się opanować prostsze figury. Przykładowo szpagat w powietrzu da się wykonać dopiero wtedy, gdy najpierw wyćwiczy się go perfekcyjnie na podłożu. Podobnie jest z innymi skomplikowanymi figurami akrobatycznymi – np. z linami, obręczami huśtawkami czy taśmami. Rzadko jednak prywatne osoby dysponują takim sprzętem w domowym zaciszu, dlatego takie akrobacje wykonuje się na przystosowanych do tego salach, odpowiednio zabezpieczonych i pod okiem profesjonalnych trenerów. 

0 Comment

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.