Na rynku sportowych akcesoriów i sprzętu do ćwiczeń pod okiem profesjonalistów lub w domowym zaciszu pojawiają się kolejne interesujące produkty. NIegdyś do kupienia były tylko zwykłe materace, a obecnie są to też składane lub dmuchane (wszystkie produkty w naszym asortymencie to różnego rodzaju materace i maty napełniane powietrzem). Który z nich jest najbardziej funkcjonalny i sprawdzi się do wykonywania różnych ćwiczeń? Podpowiadamy.
Materac gimnastyczny składany – wady i zalety
Materac gimnastyczny składany ma wady i zalety. Mocne strony to przede wszystkim niska waga produktu. Masa modelu składanego to kilka a nawet kilkanaście razy mniej niż klasycznego materaca gimnastycznego. Dzięki temu łatwiej go przenosić z miejsca na miejsce, a także składać i rozkładać. Wiele modeli zostało wyposażonych w uchwyty, ułatwiające transport. Kolejny atut? Atrakcyjna cena praktycznie na każdą kieszeń, łatwość w czyszczeniu, a także odpowiednie atesty i certyfikaty. Niemniej istotne jest, że produkt występuje w różnych rozmiarach, dzięki temu można go idealnie dopasować do swoich potrzeb.
Kolejne mocne strony materaca gimnastycznego składanego to mnogość zastosowań. Do jakich dyscyplin się przyda? Praktycznie do trenowania każdej, o czym piszemy więcej poniżej. Największą zaletą materaca składanego, co przeważa na jego korzyść a nie klasycznego materaca, to możliwość złożenia. Zajmuje wówczas mało miejsca i sprawdzi się w nawet małym mieszkaniu w bloku czy kawalerce.
Wady materaca gimnastycznego składanego? W porównaniu do zwykłego i dmuchanego materaca jest znacznie cieńszy, innymi słowy mniej solidny. Gruby materac dobrze izoluje od podłoża i zapewnia doskonałą amortyzację każdemu, kto na nim trenuje – izoluje ciało od twardego i zimnego podłoża. Niewielkie wymiary to kolejna wada, bo znacząco ogranicza to powierzchnię, na której da się ćwiczyć. Ostatni minus to fakt, że wiele składanych materaców nadaje się wyłącznie do wewnętrznego użytku.
Gdzie materac gimnastyczny składany ma zastosowanie?
Materac gimnastyczny składany – co zostało już napisane powyżej – nadaje się do trenowania praktycznie wszystkich dyscyplin sportowych, w tym między innymi do akrobacji gimnastycznych oraz trenowania sztuk walki. Taki produkt doskonale sprawdza się w gabinetach rehabilitacji i fizjoterapii, ale – za sprawą atrakcyjnej ceny i niewielkich wymiarów – można go kupić i stosować w domu, by kontynuować zalecenia terapeutyczne. Taki materac to też nieodzowny element, by przeprowadzać terapie manualne, gimnastykę korekcyjną i ćwiczenia ogólnorozwojowe (więcej w innym wpisie na naszym blogu: ćwiczenia ogólnokondycyjne i ogólnousprawniające – komu są polecane?).
Materac gimnastyczny składany czy dmuchany?
Mając do wyboru dwa produkty: materac gimnastyczny składany czy dmuchany, co wybrać? Polecamy produkty dmuchane z naszej oferty. Dlaczego? Bo są grubsze i solidniejsze, a dzięki temu lepiej amortyzują wstrząsy. Proponujemy różne kształty i wielkości, dlatego można je dopasować do swoich potrzeb. Airtracki w różnych odsłonach sprawdzają się do użytku na salach treningowych, w szkołach tańca i walki, a także na salach do zajęć z wychowania fizycznego. Podobnie jak modele składane, także dmuchane można łatwo wypompować z powietrza i złożyć lub przetransportować w inne miejsce.