Rodzaje gimnastyki

Jakie są rodzaje gimnastyki?

Gimnastyka to nie tylko popularna nazwa formy zajęć wychowania fizycznego w szkole, ale również popularna dyscyplina sportowa. Jej historia sięga wywodzi się ze sttarożytnej Grecji, gdzie miałą swoje początki. Opiera się na naturalnym ruchu naszego ciałą. Sport ten jest dziś bardzo popularny, uprawiany zarówno przez kobiety jak i mężczyzn w każdym wieku. W tym artykule przybliżymy rodzaje gimnastyki i podpowiemy dlaczego warto ją ćwiczyć i jak robić to bezpiecznie

Najpopularniejsze rodzaje gimnastyki

Dyscyplina ta – jak większość sportów – dzieli się na różne rodzaje gimnastyki. Wyróżniamy takie jak:

  • Gimnastyka podstawowa – to właśnie ją ćwiczyliśmy na lekcjach wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Przeznaczona jest dla młodszych, kiedy to szczególnie ważne jest kształtowanie właściwych nawyków ruchowych. Dzięki niej, dzieci uczą się, jak dbać o prawidłową postawę ciała. Poleca się ją również i starszym osobom, których postawa i kręgosłup odmawiają posłuszeństwa. 
  • Gimnastyka akrobatyczna – tej gimnastyki prawdopodobnie nie będziemy pamiętać ze szkoły.  To rodzaj dla osób zajmujących się nią zawodowo. Może być wykonywana indywidualne jak i grupowo. Zawodnicy ćwiczą ją od najmłodszych lat życia. Ważny jest regularny trening i wysportowane szczupłe ciało. 
  • Gimnastyka estetyczna – dyscyplina ta bardzo przypomina gimnastykę akrobatyczną. Zawodniczki występują w grupach złożonych z 6 osób, maksymalnie 10 w zespole. Wykonują one liczne szpagaty, piruety, skoki w swoich układach tanecznych. 
  • Gimnastyka sportowa – ten rodzaj w porównaniu z pozostałymi wyżej wymienionymi wykonuje się na przyrządach. Układy trwają średnio 30-90 sekund. Zaliczana jest do dyscyplin letnich igrzysk olimpijskich. 
  • Gimnastyka korekcyjna – praktykowana jest w celach terapeutycznych. Zalecana jest w szczególności dzieciom, które mają poważniejsze problemy z postawą niż ich rówieśnicy. Dąży się do tego, aby uzyskać pełną sprawność ruchową i uzyskać prawidłową postawę ciała.
  • Gimnastyka lecznicza – ten rodzaj gimnastyk skierowany jest do osób po różnych kontuzjach, aby przywrócić je do pełnej sprawności fizycznej. Inaczej nazywa się ją kinezyterapią, która jest częścią fizjoterapii.
Najpopularniejsze rodzaje gimnastyki

Zadbaj o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w sporcie to temat którego nie możemy pominąć. Szczególnie warto o nie zadbać kiedy praktykujemy gimnastykę. Angażujemy w tym sporcie właściwie całe ciało. Po pierwsze powinniśmy więc wykonać odpowiednią rozgrzewkę, która rozgrzeje każdą partię ciała. Równie ważnym elementem jest mata, materac na których będziemy wykonywać ćwiczenia. Muszą one być dla nas wystarczającą amortyzacją. W przeciwnym wypadku, jesteśmy narażeni na kontuzję. Rodzaje gimnastyki jak wyżej opisano są różne, ale do każdej z nich sprawdzą się produkty typu air track. Przy wykonywaniu ćwiczeń gimnastyki akrobatycznej, zwykła mata do jogi to zdecydowanie za mało. Produkt ścieżka gimnastyczna będzie najlepszym rozwiązaniem i gwarancją bezpieczeństwa. Warto zaufać sprawdzonym firmom i zainwestować w najlepszy sprzęt. Terapia po wypadkach nie należy do przyjemnych, więc lepiej dobrze zabezpieczyć się przed niebezpiecznym upadkiem.

Różne rodzaje gimnastyki – od której zacząć?

Osobom początkującym lub o słabej kondycji polecamy sięgnięcie po najprostsze i najmniej wysiłkowe rodzaje gimnastyki. Na start warto wypróbować swoich sił w gimnastyce podstawowej – idealnej dla każdego, bez względu na wiek czy formę. Bardziej zaawansowane rodzaje gimnastyki, jak artystyczny czy akrobatyczna, to coś dla zaawansowanych. 

0 Comment

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.