Figury akrobatyczne

Figury akrobatyczne – czy znasz je wszystkie?

Akrobatyka jest jednym z najbardziej widowiskowych i efektownych sportów. Łączy ze sobą elementy taneczne, sportowe a dodatkowo wymaga sporo gracji i koordynacji ruchowej. W tym artykule dowiesz się o niej nieco więcej, a także poznasz figury akrobatyczne i sposoby na bezpieczny start z tym sportem.

Figury akrobatyczne i ich rodzaje

Wszelkie figury akrobatyczne są połączone ze sobą w sekwencje, które razem tworzą spójną całość. Podczas treningu ważne jest nie tylko zaprezentowanie układu, ale również pokazanie, że to coś więcej niż tylko dyscyplina sportowa. 

Podstawowe figury akrobatyczne to przede wszystkim: mostek, szpagat przedni oraz boczny, stanie na rękach lub ręce, gwiazda, przewrót w przód oraz w tył oraz stanie na głowie. 

Czy wiesz, że pozycja stania na głowie wywodzi się z jogi? Polega ona na utrzymywaniu ciała w pozycji pionowej głową w dół. Początkowo przed próbami stania na głowie warto opanować stanie na rękach, najlepiej przy ścianie. Aby wykonać różne figury akrobatyczne, musisz zaangażować całe ciało i wykorzystać umiejętności nabyte na treningach. 

Akrobatyka powietrzna jest niewątpliwie godna uwagi. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń i figur w powietrzu z użyciem akcesoriów takich jak sznurki, wstęgi, huśtawki czy lin. Wymaga ona większego zaawansowana niż pozostałe rodzaje. Doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania figur muszą być znacznie wyższe. Jeśli opanujesz podstawowe umiejętności, będziesz mógł wkraczać na kolejne poziomy.

Jak bezpiecznie ćwiczyć figury akrobatyczne?

Pamiętaj, przede wszystkim o tym, że przed rozpoczęciem figur akrobatycznych w domu musisz dobrze przygotować do tego przestrzeń. Jeśli się da, przesuń swoje meble i zbędne dodatki tak by mieć jak najwięcej miejsca. Nie zapomnij o wygodnych ubraniach, które nie będą krępować twoich ruchów. Do większości tego typu ćwiczeń nie zakładaj butów. 

Dobra mata do akrobatyki to zdecydowanie coś, w co warto się zaopatrzyć. Dmuchany model może świetnie zastąpić nam kozioł czy skrzynię, jest on też odpowiedni i bezpieczny dla początkujących i dzieci. 

Postaraj się nie jeść żadnego posiłku na godzinę przed ćwiczeniami. Trening nie może się odbyć bez odpowiedniej rozgrzewki, która przygotuje nasze mięśnie do ciężkiej pracy. Dostosuj swoją rozgrzewkę do wykonywanych później ćwiczeń. Jeśli planujesz wykonywać figury szpagatowe, rozciągnij się do szpagatu na ziemi. 

Najważniejsze części ciała, które należy rozciągnąć, to: ramiona, dłonie i przedramiona, górna, dolna i środkowa część pleców, zginacza biodowe, ścięgna podkolanowe, pośladki i palce u stóp. Wszystkie ćwiczenia wykonuj z pełną świadomością. Na koniec treningu nie zapomnij o porządnym i długim rozciąganiu. Jeśli po ćwiczeniu dokucza ci jakaś kontuzja bądź masz silne zakwasy nie trenuj tak często i pozwól swoim mięśniom się zregenerować.

Pamiętaj, że zmęczone ciało jest bardziej narażone na kontuzje. Jeśli nie chodzisz na zajęcia z instruktorem to w treningach zdecydowanie mogą pomóc ci filmiki na YouTube. Na pewno znajdziesz odpowiednie dla siebie. 

0 Comment

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.