czym się różni gimnastyka od akrobatyki

Czym się różni gimnastyka od akrobatyki?

Wiele osób używa wymiennie słów gimnastyka i akrobatyka, by nazwać ten sam rodzaj ćwiczeń. Czy słusznie? Czym się różni gimnastyka od akrobatyki? W najnowszym artykule blogowym spróbujemy się zmierzyć z tym tematem i odnaleźć odpowiedź na to nurtujące pytanie. 

Gimnastyka i jej definicja

Gimnastyka – definicja tego pojęcia jest niejednorodna. Przez gimnastykę rozumie się zarówno ćwiczenia ruchowe wykonywane w celu uzyskania ogólnej sprawności fizycznej. jak i intensywne rozmyślania nad czymś trudnym. Gimnastyka to także jedna z dyscyplin sportu wyczynowego. Pod pojęciem tym rozumie się też lekcję W-F-u lub szerszej wychowanie fizyczne w szkole. 

Akrobatyka i jej definicja

Z kolei akrobatyka i jej definicja to – podając za internetowym wydaniem PWN – jedna z dziedzin lub sztuki cyrkowej polegająca na wykonywaniu trudnych ćwiczeń gimnastycznych. Przez akrobatykę rozumie się także wyjątkową zręczność w postępowaniu związanym z ryzykiem. 

Czym się różni gimnastyka od akrobatyki?

Odpowiedź na pytanie, czym się różni gimnastyka od akrobatyki, nie jest prosta i jednoznaczna. Na początku warto wyjaśnić, że gimnastyka dzieli się na różne odmiany, np. sportowa, artystyczna, ale także akrobatyczna. GImnastyka akrobatyczna zawiera w sobie elementy charakterystyczne dla akrobatyki, takie jak skoki na trampolinie i ścieżce czy wykonywane zespołowo układy. Czym zatem różni się gimnastyka od akrobatyki?

W przypadku gimnastyki akrobatycznej i akrobatyki w zasadzie nie ma różnicy. Jeśli chodzi o inne odmiany gimnastyki – np. sportowej czy artystycznej – są to dwie odrębne dziedziny. Ogólnie można też napisać, że akrobatyka to bardziej ekstremalna i niebezpieczna ćwiczenia, a gimnastyka relaksująca i rozciągająca

Gimnastyka sportowa od 1896 roku jest zaliczana do dyscyplin olimpijskich. Jakie konkurencje wchodzą w jej skład? Konkurencje kobiet to skok przez stół gimnastyczny, poręcze asymetryczne, równoważnia, ćwiczenia wolne na planszy. Konkurencje dla mężczyzn to ćwiczenia wolne na planszy, koń z łękami, kółka, skok przez stół gimnastyczny, poręcze symetryczne i drążek. Z kolei gimnastyka artystyczna jest bardzo spektakularna i efektowna – typowym dla niej elementem są wstążki, ale też obręcze, skakanki i piłki.

Istnieją jeszcze inne rodzaje gimnastyki – na przykład gimnastyka korekcyjna, służąca korygowaniu u dzieci wad postawy kręgosłupa, płaskostopia itp. Kolejny jej odłam to gimnastyka lecznicza, czyli kinezyterapia. Dziedzinie tej blisko to fizjoterapii – stanowi doskonały wstęp do pracy z rehabilitantem, pomaga w leczeniu schorzeń układu ruchowego. 

Nasze produkty do uprawiania różnych dyscyplin

Znajdujące się w asortymencie naszego e-sklepu produkty, jak air floor czy okrągły, idealny do wybijania się do salta airspot, odnajdą się zarówno na zajęciach z gimnastyki, jak i akrobatyki. Każdy airtrack, który proponujemy, został wykonany z wysokiej jakości materiału. Użytkownicy mogą bezpiecznie i komfortowo ćwiczyć sztuki walki, tańca czy różne dziedziny gimnastyki. Mate i materace można nadmuchać według własnych preferencji, by były bardziej twarde lub miękkie.

0 Comment

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.